biała czekolada,  maliny,  tarta

Pistacjowa tarta sablé breton z owocami

Składniki

Pistacjowe sablé breton:
– 150 g miękkiego masła
– 75 g cukru pudru
– 30 g mąki pistacjowej (zmielonych na drobno pistacji)
– 54 g żółtek (3 szt.)
– 150 g mąki pszennej
– 4 g proszku do pieczenia
– 20 g pasty pistacjowej
Krem pistacjowy:
– 180 g gorącej śmietanki 30%
– 6 g żelatyny Dr. Oetker
– 30 g zimnej wody
– 150 g białej czekolady 30% Veliche
– 330 g zimnej śmietanki 30%
– 50 g pasty pistacjowej
Frużelina malinowa:
– 150 g puree malinowego bądź mrożonych malin
– 3 g pektyny NH
– 20 g cukru kryształu
Dodatkowo:
– świeże owoce

Plan pracy:

Dzień 1. Przygotowanie korpusu oraz kremu pistacjowego
Dzień 2. Frużelina malinowa, składanie tarty

Narzędzia, które potrzebujesz:
– rant cukierniczy Master Class KitchenCraft 20 cm x 3,5 cm
– rękaw cukierniczy
– mikser planetarny bądź ręczny
– rózga kuchenna
– miski
– rondelek
– szpatułki cukiernicze

Sablé pistacjowe

Do misy miksera włóż miękkie masło i wsyp cukier puder. Ucieraj całość, aż masło stanie się puszyste i jasne – może to potrwać nawet kilkanaście minut. Następnie dodaj żółtka, pastę pistacjową oraz mąkę pistacjową. Ucieraj składniki przez 2–3 minuty. Nie przejmuj się, jeśli masa wyda się zwarzona – to normalne.

Do utartej masy dodaj mąkę pszenną oraz proszek do pieczenia. Jeśli chcesz, aby spód miał waniliowy aromat, na tym etapie dodaj ziarenka z laski wanilii. Mieszaj całość, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Gotowe ciasto powinno przypominać mokry piasek.

Przygotuj rant cukierniczy. Ciasto na sable przełóż do rękawa cukierniczego i wyszprycuj nim formę. Możesz również rozprowadzić je łyżką, pamiętając o wygładzeniu wierzchu. U mnie ciasto zajęło ¾ wysokości rantu – pamiętaj, że podczas pieczenia urośnie, więc przy niższych rantach nie wypełniaj ich po brzegi.

Gotową formę wstaw do piekarnika nagrzanego do 190°C i piecz przez około 12 minut. Upieczone ciasto powinno mieć złoty kolor.

Krem pistacjowy

Namocz żelatynę w zimnej wodzie i odstaw na kilka minut do napęcznienia. W międzyczasie podgrzej śmietankę, aż będzie gorąca, ale nie doprowadzaj jej do wrzenia.

Do wysokiego naczynia włóż czekoladę, pastę pistacjową oraz napęczniałą żelatynę. Zalej gorącą śmietanką i dokładnie zblenduj do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie wlej pozostałą zimną śmietankę i ponownie zblenduj, aż składniki się połączą.

Przykryj masę folią spożywczą w kontakcie i wstaw do lodówki na minimum 12 godzin. Po schłodzeniu ubij krem pistacjowy mikserem na średnich obrotach przez kilka minut, aż stanie się puszysty.

Frużelina malinowa

Podgrzej purée malinowe do 35°C. Wymieszaj pektynę NH z cukrem, a następnie stopniowo dodaj do purée, cały czas mieszając. Doprowadź całość do temperatury 82°C, energicznie mieszając, aby uniknąć grudek.

Gotową frużelinę przełóż do naczynia i odstaw do ostygnięcia.

Składanie

Gotowy, upieczony spód wyjmij z rantu cukierniczego i przełóż na podkład cukierniczy. Lekko ciepłą frużelinę wylej na korpus tarty, a następnie odstaw do lodówki, aby stężała.

W tym czasie ubij krem pistacjowy mikserem na średnich obrotach, aż stanie się puszysty. Przełóż go do rękawa cukierniczego z ulubioną tylką. Gdy frużelina się zetnie, wyszprycuj krem na wierzchu tarty, tworząc dekoracyjne wzory.

Całość udekoruj świeżymi owocami – truskawkami, malinami i borówkami. Posyp tartę posiekanymi pistacjami. Wstaw do lodówki, aby krem stężał.

Gotową tartę przechowuj w lodówce do 3 dni.

To co, zrobisz ją razem ze mną? Jeśli skorzystałaś z mojego przepisu, koniecznie daj mi znać w komentarzu. Możesz mnie oznaczyć na facebooku bądź instagramie @nieladawypiek.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania do przepisu, pisz śmiało. 

Podoba Ci się ten post? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *