Cytrynowe eklery z bezą
Składniki:
Ciasto parzone:
– 60 g wody
– 60 g mleka 3,2%
– 50 g masła
– 4 g cukru
– 2 g soli
– 75 g mąki pszennej 450
– 120 g rozkłóconych jaj
* z podanych składników wyjdzie ok. 10-12 eklerków
Krem cytrynowy:
– 200 ml soku z cytryny
– 130 g jaj
– 50 g cukru pudru
– 80 g masła 82%
– 150 g białej czekolady
Beza szwajcarska:
– 100 g białka z jaj
– 200 g cukru
Sable migdałowe:
– 120 g zimnego masła 82%
– 65 g cukru pudru
– 30 g mąki migdałowej
– 50 g jajka
– 270 g mąki pszennej
*z podanych składników wyjdzie Ci więcej spodów niż eklerków. Wytnij sobie inne kształty na zapas i zamróź.
Polewa czekoladowa:
– 100 g białej czekolady
– 50 g śmietanki 30%
– żółty barwnk
Narzędzia, które potrzebujesz:
– rękaw cukierniczy
– papier do pieczenia bądź mata perforowana
– waga kuchenna
– mikser
– miska
– tylka cukiernicza
– wykrawacze do ciastek, wałek
Plan pracy:
Dzień 1: krem cytrynowy, sable migdałowe
Dzień 2: ciasto parzone, wypiek, beza szwajcarska, polewa czekoladowa, składanie
Ciasto parzone:
Wodę, mleko, masło, sól oraz cukier umieść w garnku i zacznij podgrzewać. Gotuj przez 3-4 min pilnując by mleko nie przypaliło się do garnka. Mieszaj co jakiś czas. Do wrzącego mleka wsyp mąkę pszenną i energicznie mieszaj np. szpatułką silikonową. Masa po jakimś czasie zacznie być szkliste a na dnie garnka pojawi się charakterystyczna 'powłoka’. Gdy ciasto zacznie odchodzić od garnka i nie będzie się przyklejać do szpatuły, ściągnij je z kuchenki i od razu umieść w misie miksera. Poczekaj kilka minut aż lekko przestygną.
Z pomocą mieszadła typu K, zacznij miksować masę wlewając rozkłócone jajka w 3 częściach. Po dodaniu ostatniej, mieszaj całość aż masa będzie jednolita (co jakiś czas skontroluj czy mieszadło zbiera całe ciasto, jeśli nie to użyj szpatuły by zebrać to co zostaje na dnie misy). Gotowe ciasto powinno zachować swój kształt po wyszprycowaniu (nie może się rozlewać).
Szprycowanie i pieczenie eklerków:
Gotowe ciasto umieść w rękawie cukierniczym. Utnij końcówkę i wyszprycuj ok. 12 eklerków na macie (długości ok. 10 cm). Eklery szprycuj zachowując odstępy. Dlaczego? Podczas pieczenia one sporo rosną! A nie chcesz aby się posklejały i stworzyły całość!
Tak przygotowane eklery włóż do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz przez ok. 10 min. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 150 stopni i piecz kolejne 40 min. Obserwuj swoje ptysie. Jesli widzisz, że zaczynają pękać – zmniejsz temperaturę i uchyl na sekundę piekarnik. Dzięki temu pozbędziesz się pary wodnej. Gotowe wyciągnij i zostaw do przestygnięcia.
Krem cytrynowy:
Sok z cytryny, jajka i cukier umieść w rondelku z grubym dnem. Gotuj na małym ogniu cały czas energicznie mieszając. Całość musi zgęstnieć i osiągnąć konsystencję budyniu. Zdejmij z ognia. Masło i czekoladę pokrój w drobną kostkę. Umieść w wysokim naczyniu i dodaj do tego gorącą masę cytrynową. Całość dokładnie zblenduj. Przelej do niskiego pojemnika i przykryj folią w kontakcie. Odstaw do przestudzenia a następnie umieść w lodówce na conajmniej 6h.
Sable migdałowe
Do misy miksera włóż masło, cukier puder, mąkę migdałową oraz mąkę pszenną. Całość mieszaj na średnich obrotach do uzyskania konsystencji piasku. Na sam koniec dodaj rozkłócone jajko i wyrób ciasto do uzyskania jednolitej, plastycznej masy. Rób to szybko i energicznie. Im dłużej będziesz wyrabiać ciasto tym będzie ono twardsze. Rozwałkuj gotowe ciasto między dwoma arkuszami papieru do pieczenia uważając by nie tworzyć zagięć. Ciasto powinno mieć ok. 2-3 mm grubości. Wytnij podłużne kształty używając wykrawaczki (jeśli masz) badź użyj do tego noża. Wycięte kształty umieść w lodówce na 15 minut a następnie odpiecz je w temperaturze 160 stopni przez ok. 15 min. Ciasteczka muszą być złote.
Beza szwajcarska
Białka z cukrem umieść w misie miksera. Miskę ustaw na garnku z wodą, tak aby nie dotykała jej powierzchni. Mieszaj białka do momentu aż cukier całkowicie się rozpuści. Pamiętaj, że białko zaczyna się ścinać w temperaturze 60 stopni, nie przekraczaj jej. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, zacznij ubijać białka na średnich obrotach. Bezę ubijaj przez ok. 20-25 minut. Musi być sztywna i lśniąca. Gotową przełóż do worka cukierniczego z tylką i wyszprycuj bezę na ciastkach.
Polewa czekoladowa
Śmietankę umieść w rondelku i podgrzej. Czekoladę posiekaj w drobną kostkę i umieść w wysokim naczyniu. Wsyp żółty barwnik rozpuszczalny w tłuszczach. Zalej całość gorącą śmietanką i po kilku minutach dokładnie zblenduj. Gotową polewę przelej do niskiego naczynia, dopasowując jego szerokość i długość do eklerów (muszą wejść całe).
Składanie
Korpusy eklerów nadziej kremem cytrynowym. Najlepiej jest to zrobić używając worka cukierniczego i tylki do szprycowania.
Wzkazówka! Eklery możesz nadziać zarówno od spodu jak i od góry. Nadziewając od góry masz pewność, że krem nie ucieknie dołem.
Nadziane eklerki zanurz w polewie czekoladowej, mocząc eklera do góry nogami w niskim pojemniku. Poczekaj kilkanaście sekund zanim go odłożysz. W ten sposób nadmiar czekolady spłynie. Pamiętaj, że zawsze możesz pomóc sobie palcem i ściągnąć czekoladę w miejscach gdzie niekontrolowanie spłynęła.
Na jeszcze niezastygniętą czekoladę połóż ciastko migdałowe. Umieść eklerka w lodówce na ok. 30 minut by czekolada związała.
Po tym czasie wyciągnij eklery i wyszprycuj na nich wcześniej ubitą bezę szwajcarską. Opal każdą palnikiem i udekoruj skórką z cytryny. Nie zapomnij wcześniej jej wyszorować.
Wskazówka! Eklery są najlepsze w tym samym dniu w którym je szprycujesz <3
To co, zrobisz je razem ze mną? Jeśli skorzystałaś z mojego przepisu, koniecznie daj mi znać w komentarzu. Możesz mnie oznaczyć na facebooku bądź instagramie @nieladawypiek.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania do przepisu, pisz śmiało.
2 komentarze
Asia
Czy ten krem nada się na wypełnienie tarty? Czy będzie za płynny i wypłynie podczas krojenia?
nieladawypiek
Nada się ale musisz pamiętać, że krem nie będzie się kroić idealnie. Jeśli chcesz by krem w 100% zachował konsystencję to zwiększyłabym ilość białej czekolady do 200g.