jagody,  owoce lata,  patissiere,  tarta,  tartaletki,  truskawki

Tartaletki z kremem pâtissière i owocami

Czy istnieje lepsze połączenie niż kruche, migdałowe ciasto, krem pâtissière i sezonowe owoce? Dla mnie nie. Ten szybki, prosty i bardzo smaczny deser jest idealny gdy nie macie pomysłu na coś bardziej wyszukanego. Korpusy do tart możecie przygotować kilka dni wcześniej. Należy pamiętać by szczelnie je przechowywać w pojemniku.

Składniki:
Korpusy:
– 200 g mąki pszennej
– 100 g zimnego masła
– 50 g cukru pudru
– 30 g mąki migdałowej
– 40 g rozkłóconych jaj
– szczypta soli
Z powyższych proporcji wychodzi ok. 10 korpusów Ø8 cm
Krem pâtissière:
– 400 ml mleka 3,2%
– 100 g śmietanki 30%
– 100 g rozkłóconych jaj
– 60 g cukru
– 45 skrobi kukurydzianej
– 50 g masła
– laska wanilii
Dodatkowo: owoce według uznania (truskawki, maliny, wiśnie, borówki, porzeczki etc.)
Narzędzia, które potrzebujesz:
perforowane ranty cukiernicze Ø8 cm.
mata perforowana
– mikser
– miski
– rondelek
– szpatułka silikonowa
worek cukierniczy
– wałek cukierniczy
– papier do pieczenia

Korpusy
Makę pszenną, cukier puder przesiej do misy miksera i dodaj zimne, posiekane na drobne kawałki masło. Całość mieszaj na wolnych obrotach miksera (u mnie poziom 2/9) do uzyskania sypkiej kruszonki. Nie doprowadź do sytuacji, że Twoje masło z mąką i cukrem będzie stanowić jeden element. Do kruszonki dodaj rozkłócone jajka i wymieszaj całość energicznie mikserem na wysokich obrotach (u mnie poziom 8/9). Rób to szybko do momentu połączenia wszystkich składników.

Gotowe ciasto podziel na dwie części. Przygotuj 4 arkusze papieru do pieczenia. Połóż jedną część ciasta pomiędzy dwoma arkuszami. Rozwałkuj ciasto na grubość ok. 2-3 mm. Jeśli masz problem z wałkowaniem, polecam wałki z ograniczeniem bądź specjalne listwy. Rozwałkowane ciasto umieść w lodówce na kilka godzin. Po tym czasie wyciągnij jeden placek i wytnij z niego kółka. Krążki ciasta zostaną w Twoich formach perforowanych – nie wyciągaj ich. Ułóż na desce i włóż do lodówki. Z drugiego placka ciasta nożem wytnij 10 pasków o szerokości ok. 2,5 cm i długości ok. 22 cm. Wyłóż paskami boki rantów i lekko dociśnij by spód tarty przykleił się do boków. Obetnij ciasto, które wystaje poza rant. Gotowe włóż do zamrażarki i nastaw piekarnik na 180°C (góra-dół). Po ok. 15-20 min włóż tartaletki do piekarnika na macie perforowanej. Piecz przez ok. 15-18 min, aż do uzyskania złotego koloru. Gotowe wyciągnij z piekarnika i delikatnie wysuń gotowe tarty z rantów perforowanych. Najlepiej jest to robić jak tarty są jeszcze ciepłe gdyż ciasto nie przywrze do metalowych boków.

Krem pâtissière
Mleko wraz ze śmietanką oraz ziarenkami z laski wanilii umieść w rondelku i zacznij podgrzewać. W tym samym czasie umieść jajka, mąkę oraz cukier w misce i utrzyj rózgą kuchenną do uzyskania jednolitej masy. Gorące mleko ze śmietanką zdejmij z palnika i zacznij powoli wlewać do masy jajecznej. Gdy wlejesz całe mleko, mieszaj całość przez ok. pół minuty a następnie wlej całość z powrotem do rondelka. Zacznij ponownie podgrzewać masę uważając by ta nie przypaliła się do dna garnka. Mieszaj energicznie cały czas do momentu gdy krem będzie przypominać konsystencją budyń. Gotowy zdejmij z palnika i dodaj masło. Wymieszaj dokładnie rózgą kuchenną. Krem możesz wykorzystać od razu bądź odłożyć by przestygł i zgęstniał. Nie zapomnij przykryć go np. folią spożywczą by nie powstała na wierzchu „kożuch”.

Składanie
Gotowe, wystudzone spody do tartaletek wypełnij kremem pâtissière z użyciem worka cukierniczego. Wypełniaj tarty tylko do 3/4 wysokości. Ozdób tarty owocami według uznania. Jeśli wypełniasz tarty ciepłym kremem pamiętaj, że Twoje owoce lekko się zapadną.

To co, zrobisz je razem ze mną? Jeśli skorzystałeś z mojego przepisu, koniecznie daj mi znać w komentarzu. Możesz mnie oznaczyć na facebooku bądź instagramie @nieladawypiek.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania do przepisu, pisz śmiało.

Podoba Ci się ten post? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *